Dziś proponuję przyjrzeć się walentynkowym zwyczajom na świecie, bo nie wszędzie świętowanie dnia zakochanych sprowadza się do romantycznych kolacji lub kupowania róż i czekoladek. Poniższy przegląd pokazuje, że niektóre kraje mają bardzo oryginalne tradycje, a inne dzień 14 lutego zupełnie bojkotują.
Francja, w której miała powstać pierwsza kartka walentynkowa (Karol, książę Orleanu, w 1415 roku wysyłał z więzienia listy miłosne do swojej żony), jest zalewana kartkami i liścikami z miłosnymi wyznaniami.
Miłośnikami kartek są również Duńczycy, którzy wykonują pocztówki-wycinanki w kształcie przebiśniegów.
W Japonii to kobiety kupują mężczyznom czekoladki.
Na Filipinach odbywa się gala sponsorowana przez rząd, na której wiele młodych par bierze darmowy ślub.
W Ghanie słynącej z czekolady 14 lutego to nie dzień zakochanych, a dzień tego czarnego przysmaku.
Od walentynkowego szaleństwa uciekają też Węgrzy, którzy obchodzą dzień wina i świętują z kieliszkami lokalnych trunków.
Walia swój dzień zakochanych ustanowiła 25 stycznia. Z tej okazji pielęgnuje się tradycję sięgającą XVI wieku, wymieniając się ręcznie wykonanymi drewnianymi łyżkami.
Odstępstwo kalendarzowe występuje również w Rumunii, gdzie Walentynki obchodzi się 24 lutego. Tego dnia zakochani wybierają się na spacery do lasu, by zebrać kolorowe kwiaty, a jeśli ich nie ma – nacierają swoje twarze śniegiem, co ma przynieść szczęście.
W Słowenii nie świętują, a… pracują. 14 lutego przypada pierwszy dzień pracy w polu w nowym roku, a św. Walenty jest jednym z patronów wiosny i regenerującej się przyrody.
Jak widzicie, świętować można kiedy i jak się chce, do czego i Was namawiam :).
Filmowe Walentynki
“Cyrano” (2021), reż. Joe Wright
To kolejna adaptacja dobrze znanej sztuki “Cyrano de Bergerac” napisanej przez zdecydowanie mniej znanego autora – Edmonda Rostanda. Opisał on historię obdarzonego talentem oratorskim i pisarskim mężczyzny, którego wstydliwym defektem jest wielki nos. Cyrano zakochuje się w swojej kuzynce Roxanne, która z kolei uczuciem obdarza innego młodzieńca – Christiana, pozbawionego polotu i mającego ogromne problemy z formułowaniem wypowiedzi. Cyrano, aby sprawić radość ukochanej, postanawia mu pomóc, podpowiadając, co ma mówić i co pisać.
W najnowszej odsłonie tej nieszczęśliwej sztuki teatralnej nie ma jednak wielkich nosów. Jest za to wielki aktorsko Peter Dinklage ze swym niewielkim wzrostem. Cały świat poznał go i pokochał za rolę Tyriona Lannistera w “Grze o Tron”. W “Cyrano” potwierdza swój kunszt i śpiewa niczym Nick Cave… Tak, tak, “Cyrano” jest musicalem z chwytającą za serce ścieżką dźwiękową. Ale nie są to tylko miłosne zawodzenia. Widzom najbardziej zapada w pamięć pieśń żołnierzy w okopach, którzy szykują się na śmierć.
“Cyrano” nakręcono na Sycylii, m.in. w Syrakuzach (Wyspa Ortiga), Noto (rozsławione przez “Biały Lotos 2”) oraz w Scicli. Wszystkie te trzy miasta to południowy-wschód Sycylii.
Do obejrzenia na HBO Max
“Nuestros amantes” (2016), reż. Miguel Ángel Lamata
Motyw przypadkowego spotkania kobiety i mężczyzny, którzy zaskakująco szybko znajdują wspólny język i dobrze się czują w swoim towarzystwie, nie jest nowy. Kanon wyznaczyła seria “Przed…”, czyli filmy “Przed wschodem słońca” i “Przed zachodem słońca” z Julie Delpy i Ethanem Hawkiem. “Nuestros amantes” to hiszpańska wariacja na ten temat z równie uroczą parą głównych bohaterów.
Nie brakuje tu pięknych ujęć i inteligentnych dialogów, a klimat obrazu, kręconego w porze letniej, świetnie nadaje się jako odtrutka na jesienne i zimowe dni bez słońca. Cała akcja dzieje się w hiszpańskiej Saragossie, więc przy okazji możemy odbyć małą podróż. Miasto wydaje się naprawdę warte odwiedzenia. Mamy w nim nie tylko ciekawą architekturę, ale również piękny, rozległy park i wiele niebanalnych miejsc, w których spotykają się tytułowi kochankowie. To film, który nie ocieka lukrem i nie krzywdzi inteligencji widza. Bardzo przyjemny! A główna bohaterka ma świetne stylizacje ;).