Walentynki na świecie. Oryginalne tradycje z różnych krajów

Walentynki na świecie. Oryginalne tradycje z różnych krajów

Dziś proponuję przyjrzeć się walentynkowym zwyczajom na świecie, bo nie wszędzie świętowanie dnia zakochanych sprowadza się do romantycznych kolacji lub kupowania róż i czekoladek. Poniższy przegląd pokazuje, że niektóre kraje mają bardzo oryginalne tradycje, a inne dzień 14 lutego zupełnie bojkotują.

 

❤️ Francja, w której miała powstać pierwsza kartka walentynkowa (Karol, książę Orleanu, w 1415 roku wysyłał z więzienia listy miłosne do swojej żony), jest zalewana kartkami i liścikami z miłosnymi wyznaniami.

❤️ Miłośnikami kartek są również Duńczycy, którzy wykonują pocztówki-wycinanki w kształcie przebiśniegów.

❤️ W Japonii to kobiety kupują mężczyznom czekoladki.

❤️ Na Filipinach odbywa się gala sponsorowana przez rząd, na której wiele młodych par bierze darmowy ślub.

❤️ W Ghanie słynącej z czekolady 14 lutego to nie dzień zakochanych, a dzień tego czarnego przysmaku.

❤️ Od walentynkowego szaleństwa uciekają też Węgrzy, którzy obchodzą dzień wina i świętują z kieliszkami lokalnych trunków.

❤️ Walia swój dzień zakochanych ustanowiła 25 stycznia. Z tej okazji pielęgnuje się tradycję sięgającą XVI wieku, wymieniając się ręcznie wykonanymi drewnianymi łyżkami.

❤️ Odstępstwo kalendarzowe występuje również w Rumunii, gdzie Walentynki obchodzi się 24 lutego. Tego dnia zakochani wybierają się na spacery do lasu, by zebrać kolorowe kwiaty, a jeśli ich nie ma – nacierają swoje twarze śniegiem, co ma przynieść szczęście.

❤️ W Słowenii nie świętują, a… pracują. 14 lutego przypada pierwszy dzień pracy w polu w nowym roku, a św. Walenty jest jednym z patronów wiosny i regenerującej się przyrody.

Jak widzicie, świętować można kiedy i jak się chce, do czego i Was namawiam :).

 

Filmowe Walentynki

W żadnym kraju – przynajmniej oficjalnie – nie obchodzi się Walentynek pod znakiem oglądania filmów romantycznych. Nie będę przedstawiać listy najpopularniejszych lub najlepszych, bo każdy ma swoje preferencje, lecz skupię się na dwóch obrazach, które przeszły niemal niezauważone. A bardzo się mi podobały i są łatwo dostępne na dwóch popularnych platformach streamingowych.

 

“Cyrano” (2021), reż. Joe Wright

To kolejna adaptacja dobrze znanej sztuki “Cyrano de Bergerac” napisanej przez zdecydowanie mniej znanego autora – Edmonda Rostanda. Opisał on historię obdarzonego talentem oratorskim i pisarskim mężczyzny, którego wstydliwym defektem jest wielki nos. Cyrano zakochuje się w swojej kuzynce Roxanne, która z kolei uczuciem obdarza innego młodzieńca – Christiana, pozbawionego polotu i mającego ogromne problemy z formułowaniem wypowiedzi. Cyrano, aby sprawić radość ukochanej, postanawia mu pomóc, podpowiadając, co ma mówić i co pisać.

W najnowszej odsłonie tej nieszczęśliwej sztuki teatralnej nie ma jednak wielkich nosów. Jest za to wielki aktorsko Peter Dinklage ze swym niewielkim wzrostem. Cały świat poznał go i pokochał za rolę Tyriona Lannistera w “Grze o Tron”. W “Cyrano” potwierdza swój kunszt i śpiewa niczym Nick Cave… Tak, tak, “Cyrano” jest musicalem z chwytającą za serce ścieżką dźwiękową. Ale nie są to tylko miłosne zawodzenia. Widzom najbardziej zapada w pamięć pieśń żołnierzy w okopach, którzy szykują się na śmierć.

“Cyrano” nakręcono na Sycylii, m.in. w Syrakuzach (Wyspa Ortiga), Noto (rozsławione przez “Biały Lotos 2”) oraz w Scicli. Wszystkie te trzy miasta to południowy-wschód Sycylii.

📽 Do obejrzenia na HBO Max

Peter Mountain / 2021 Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc.
Peter Mountain / 2021 Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc.
Peter Mountain / 2021 Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc.
Peter Mountain / 2021 Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc.

 

“Nuestros amantes” (2016), reż. Miguel Ángel Lamata

Motyw przypadkowego spotkania kobiety i mężczyzny, którzy zaskakująco szybko znajdują wspólny język i dobrze się czują w swoim towarzystwie, nie jest nowy. Kanon wyznaczyła seria “Przed…”, czyli filmy “Przed wschodem słońca” i “Przed zachodem słońca” z Julie Delpy i Ethanem Hawkiem. “Nuestros amantes” to hiszpańska wariacja na ten temat z równie uroczą parą głównych bohaterów.

Nie brakuje tu pięknych ujęć i inteligentnych dialogów, a klimat obrazu, kręconego w porze letniej, świetnie nadaje się jako odtrutka na jesienne i zimowe dni bez słońca. Cała akcja dzieje się w hiszpańskiej Saragossie, więc przy okazji możemy odbyć małą podróż. Miasto wydaje się naprawdę warte odwiedzenia. Mamy w nim nie tylko ciekawą architekturę, ale również piękny, rozległy park i wiele niebanalnych miejsc, w których spotykają się tytułowi kochankowie. To film, który nie ocieka lukrem i nie krzywdzi inteligencji widza. Bardzo przyjemny! A główna bohaterka ma świetne stylizacje ;).

📽 Do obejrzenia na Netflixie
Źródło: en.kinorium.com
Źródło: filmfilicos.com
Źródło: www.diezminutos.es

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.