Tower of London. Historia krwawej twierdzy

tower of london

Moja znajoma z pracy wybrała się ostatnio na weekend do Londynu. Zapytała, co warto zobaczyć. Mi od razu zaczęła pękać głowa od nadmiaru atrakcji, które mogłabym jej zaproponować. Przede wszystkim wspaniałe i darmowe muzea, ale to raczej propozycja na kilkudniowy pobyt. Zastanowiłam się chwilę i poleciłam miejsce, które skupia w sobie burzliwą historię Anglii. Mowa o Tower of London, twierdzy położonej nad Tamizą, w sąsiedztwie pocztówkowego Tower Bridge i nowoczesnych biurowców.

 

To najbardziej popularny zabytek Londynu, który rocznie odwiedza ponad 2 mln turystów. Twierdzę zbudowano w XI wieku na polecenie Wilhelma Zdobywcy, który chciał wzbudzić u poddanych szacunek dla władzy i zapewnić miastu bezpieczeństwo przed najazdami. Jedną z pierwszych ukończonych budowli była White Tower (Biała Wieża), którą wzniesiono w 1077 roku. Przez sześć wieków służyła jako rezydencja królewska. Dziś znajduje się tu kolekcja zbroi i broni. Tower zdecydowanie odstawała przepychem od innych królewskich pałaców i rezydencji, w których chętniej przebywano,. Jednak stało się tradycją, że wszyscy królowie oraz królowe zatrzymywali się w niej na noc przed swoją koronacją. Następnie wyruszali stąd do Westminsteru, gdzie odbywały się oficjalne uroczystości.

 

Najsłynniejsze więzienie Anglii

Tower of London jest znana przede wszystkim jako więzienie. Otoczona niemal czterometrową fosą, wysokim murem z 12 wieżami strażniczymi oraz barbakanem była idealnie przygotowana do pełnienia tej funkcji. Przez setki lat na jej terenie dochodziło do okrutnych zbrodni w imię władzy. Tutejsi kaci mieli ręce pełne roboty w trakcie Wojny Dwóch Róż toczonej w XV wieku pomiędzy rodami Lancasterów i Yorków, a także za panowania Henryka VIII. Dwie z jego sześciu żon – Anna Boleyn i Katarzyna Howard – ścięto w Tower.

Postument upamiętniający ofiary ścięte w Tower

 

Symbolem okrutnego więzienia była Brama Zdrajców, przez którą łodzią przypływali skazańcy. Wśród nich nie znajdowali się wyłącznie pospolici przestępcy, ale też królowie, królowe, hrabiowie, baronowie, biskupi i politycy. Z czasem wyroki śmierci na najbardziej prominentnych skazańców zaczęto wykonywać w Green Tower (Zielonej Wieży), co uznawano za przywilej, bowiem egzekucja nie odbywała się wśród gapiów i przypadkowych ludzi. Ostatnim rezydentem więzienia był Rudolf Hess przetrzymywany na terenie twierdzy w 1941 roku.

Brama Zdrajców, którą przypływali skazańcy.

 

Zbrodnie o tron

Największe zainteresowanie turystów wzbudza Bloody Tower (Krwawa Wieża), która była miejscem wymyślnych tortur. Jej złą sławę ugruntowała też tajemnicza śmierć dwóch nastoletnich synów Edwarda IV, którzy zaginęli w Tower w 1483 roku. Do dziś historycy nie mają pewności, kto wydał rozkaz ich zamordowania. Tropy są dwa. Mógł to być ich stryj Ryszard, hrabia Gloucester, późniejszy Ryszard III opisywany przez Szekspira. Ewentualnie Henryk VII, który po zwycięstwie nad Ryszardem w bitwie pod Bosworth wprowadził na tron dynastię Tudorów.

Zwiedzający mogą pobawić się w sędziów, bowiem przygotowano dla nich specjalną maszynę do oddawania głosu za tym, kto ich zdaniem był zleceniodawcą zbrodni. Żeby umożliwić jak najsprawiedliwszy osąd obu podejrzanych, przedstawiono argumenty za lub przeciw każdemu z nich. W dniu mojej wizyty Ryszard III był na zdecydowanym prowadzeniu.

W 1674 roku podczas renowacji White Tower pod schodami prowadzącymi do kaplicy znaleziono dwa dziecięce szkielety, które uznano za szczątki zamordowanych synów Edwarda IV. Pochowano je w Westminsterze, a w 1933 roku przeprowadzono specjalistyczne badania. Nie dały jednak jednoznacznej odpowiedzi, czy są to kości Edwarda i Ryszarda. Nie ustalono nawet płci ani wieku szczątków. Na razie wciąż pozostanie to zagadką, ponieważ królowa Elżbieta II odmawia zgody na dalsze badania.

 

Strażnicy Tower of London

Dziś opiekunami Tower of London są Yeomans Warders, którzy w historycznych strojach za darmo oprowadzają zwiedzających. A czynią to w zachwycający sposób. To od takiej wędrówki warto zacząć zwiedzanie kompleksu, choć jest to raczej opcja dla osób dobrze znających angielski. Yeomans są też zwani beefeaters, czyli zjadaczami wołowiny, jako że wynagrodzeniem pierwszych strażników była duża dzienna porcja mięsa. Obecnie, aby dołączyć do ich grona, trzeba przez 22 lata służyć w armii i cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Tendencje równościowe tyczą też i tej prestiżowej formacji, choć pierwsza kobieta stała się strażniczką dopiero w 2008 roku.

 

Jeden ze strażników nosi tytuł Raven Master i opiekuje się królewskimi krukami. Jak głosi znana legenda, monarchia brytyjska będzie istniała tak długo, jak długo kruki będą zamieszkiwać Tower of London. Są tu obecne od wieków, a dzisiejsi lokatorzy mają przycięte skrzydła, aby nie uciekły. Na obiad codziennie dostają surowe mięso. Bardzo łatwo można im zrobić zdjęcie, bo spacerują sobie po trawnikach, niespeszone zainteresowaniem wizytujących. O tym, jak ważni to mieszkańcy, świadczy fakt, że każdy z kruków ma po śmierci prawo do pochówku na małym cmentarzu przy White Tower.

tower of london kruki

 

Królewskie klejnoty

Dla pań najciekawszym punktem wizyty w Tower może być skarbiec koronny (Jewel House). Aby wejść do środka, należy odstać swoje (co najmniej 30 min), ale czekająca na odwiedzających ilość przepychu jest porażająca. Najsłynniejszym eksponatem jest korona imperialna wysadzana prawie trzema tysiącami kamieni, którą wykorzystuje się w czasie ceremonii koronowania nowego władcy. Duże emocje budzi też indyjski diament Koh-i-noor mający 109 karatów, który umieszczono w koronie Królowej Matki. Wszystkie eksponaty są chronione kuloodpornymi szybami i obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć.

 

Kolejka do skarba koronnego

tower of london skarbiec

 

Korona imperialna na głowie Elżbiety II w czasie jej koronacji

 

Na szczególną uwagę zasługuje także wielki rubin, który miał przy sobie król Henryk V w czasie bitwy pod Azincourt w 1415 roku. To starcie Anglików z Francuzami przeszło do legendy z powodu nadzwyczajnej tyrady angielskich łuczników. Współcześnie we Francji nigdy nie zobaczycie osoby pokazującej liczbę dwa za pomocą palca wskazującego i środkowego, tylko raczej kciuka i palca wskazującego. Dlaczego? Bo ten pierwszy układ palców przypomina sposób naciągania łuku i przywodzi na myśl haniebną przegraną.

 

Zwiedzanie Tower of London

  • Bilet wstępu (zakup online daje 15% zniżki): normalny – 22,70 £, studenci, niepełnosprawni, osoby 60+ i 16-17 lat – 17,70 £, dzieci 5-15 lat – 10,70 £, dzieci 0-5 lat – za darmo
  • Godziny otwarcia: ndz-pon 10:00-17:30, wt-sob 09:00-17:30 (ostatnie wejście o 17:00)
  • Dojazd: stacja metra Tower Hill

 

1. Tower of London znajduje się w otoczeniu nowoczesnej architektury. Stanowi to bardzo ciekawy kontrast.

 

2. W White Tower, dawnej rezydencji królewskiej, dziś znajduje się wystawa broni i zbroi.

 

3. Queen’s House (Dom Królowej) jest jednym z nielicznych budynków tego typu, które przetrwały wielki pożar Londynu  w 1666 roku. Został zbudowany około 1540 roku za panowania króla Henryka VIII, w stylu bardzo odmiennym od stylu Tower of London. Henryk VIII prawdopodobnie rozkazał wznieść ten dom dla swojej drugiej żony, Anny Boleyn, która wkrótce została stracona. Mówi się, że Anna została tam uwięziona, czekając na swoją egzekucję. Obecny dom królowej nie znajduje się w miejscu, w którym przetrzymywano Annę, ponieważ mieszkania te zostały zbudowane co najmniej 4 lata po jej śmierci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *