Zwiedzanie Neapolu. Główne atrakcje turystyczne

Zwiedzanie Neapolu. Główne atrakcje turystyczne

Jednym z najbardziej popularnych wpisów na blogu jest ten dotyczący zwiedzania Neapolu poza szlakiem. Dla równowagi, tym razem przedstawiam najbardziej znane miejskie trasy. Będzie równie ciekawie i wcale nie aż tak tłoczno od turystów. Bo ci wybierają popularniejsze (i droższe) włoskie destynacje, takie jak Rzym, Mediolan, Florencja czy Wenecja. Neapol pozostaje raczej miastem dla zuchwałych.

 

Piazza Dante

Spacer utartymi ścieżkami najlepiej rozpocząć właśnie tu. To chyba mój ulubiony neapolitański plac. Swoją nazwę wziął od stojącej na nim figury Dantego Aligheri, na której tradycyjnie przedstawiono go ze srogą miną. Do XVI wieku był to jeden z dwóch głównych miejskich targów, zwany Largo del Mercatello. Później – na cześć króla Karola III Hiszpańskiego – jego nazwę zmieniono na Foro Carolino. Plac darzę szczególnym sentymentem nie tylko ze względu na fakt, że zawsze coś ciekawego się na nim dzieje. Jest tłoczny i gwarny, a swego czasu niemal codziennie przez niego przechodziłam.

Lubię go, bo w jednym z jego krańców znajduje się brama miejska Port’Alba, wokół której swoje sklepiki i stoiska mają sprzedawcy książek. Czerpałam dużą przyjemność z zatrzymywania się przy koszach z bardziej lub mniej znanymi dziełami literackimi, kartkowania ich i oglądania kolorowych okładek. Na placu odbywają się także różne wydarzenia artystyczne, w tym festiwale kulturowe społeczności imigranckich. W okolicznych uliczkach poukrywane są ciekawe kluby i puby, w których można posłuchać koncertów jazzowych. Przechodząc przez Port’Alba i kierując się prosto, traficie do Antica Pizzeria Port’Alba. Jej początki sięgają 1738 roku. Podążając dalej przed siebie, znajdziecie się na jednym z antycznych traktów Neapolu.

Piazza Dante Neapol

 

Via dei Tribunali

W czasach starożytnych była to główna arteria miejska. Zaliczała się do jednego z trzech traktów określanych wspólną nazwą decumani di Napoli. Dziś stanowi serce Centro Storico. Rozkład zarówno Via dei Tribunali, jak i okalających ją uliczek nie zmienił się od prawie trzech tysięcy lat. Przemierzamy je w taki sam sposób, jak robili to starożytni Grecy i Rzymianie. Najbarwniejszym miejscem traktu jest Piazza San Gaetano. W czasach starożytnych znajdowała się tu grecka agora, a następnie rzymskie forum.

Tym samym plac był miejscem, gdzie toczyło się życie społeczne. Świętowano na nim również zaślubiny króla Zygmunta Starego z Boną Sforzą. To na nim stanął pierwszy wczesnochrześcijański kościół w Neapolu. Na jego miejscu wznosi się obecnie monumentalna Basilica di San Lorenzo Maggiore – jedna z najważniejszych neapolitańskich świątyń. Nieopodal niej znajduje się równie ciekawa Basilica di San Paolo Maggiore, do której prowadzą wysokie schody. To z nich rozciąga się najlepszy widok na cały plac.

Od Piazza San Gaetano odchodzi Via San Gregorio Armeno, zwana przeze mnie ulicą rzemieślników. To na niej kupicie najciekawsze pamiątki z Neapolu, na czele z osławionymi szopkami neapolitańskimi. Via dei Tribunali jest podzielona na dwie części przez Via Duomo, na której mieści się katedra z relikwiami św. Januarego, patrona miasta. Na końcu starożytnego traktu znajduje się Castel Capuano, drugi po Castel dell’Ovo najstarszy zamek Neapolu. Wybudowany przez Normanów, do niedawna był siedzibą miejscowego trybunału sprawiedliwości oraz policji. Jako ciekawostkę dodam, że w jego piwnicach przechowywano kosztowności zarekwirowane lokalnym mafiosom.

Na Via dei Tribunali potrafi dziać się bardzo dużo i czasami bywa naprawdę tłoczno. Łatwo wówczas przeoczyć niepozorne skarby, które się przy niej kryją, na czele z kościołami i kaplicami reprezentującymi różnorodne style architektoniczne. Na ulicy można znaleźć także liczne bary, cukiernie, tradycyjne trattorie serwujące miejscową kuchnię, pizzerie – w tym dwie najsłynniejsze i zdaniem wielu najlepsze w całym Neapolu, oraz małe sklepiki oferujące żywność lub chemię.

główne szlaki neapolu

 

Spaccanapoli

Dochodząc do końca Via dei Tribunali, należy się wrócić i skręcić w Via San Gregorio Armeno. Lawirując pośród licznych stoisk kupieckich, nie przeoczcie niepozornego wejścia do kościoła San Gregorio Armeno. No chyba że akurat będzie zamknięty, a niestety dzieje się to dość często. Za często, bo jego wnętrze zachwyca barokowym przepychem. Na końcu Via San Gregorio Armeno znajduje się tzw. Spaccanapoli – kolejny antyczny trakt, zaliczany do decumani di Napoli. Biegnie równolegle do Via dei Tribunali, a jego nazwa pochodzi od słowa spaccare – „dzielić”, ponieważ za sprawą swojej doskonałej liniowości dzielił starożytne miasto na część północną i południową.

Spaccanapoli oficjalnie zaczyna się na Piazza del Gesù Nuovo, przechodząc w Via Benedetto Croce, a następnie w Via S. Biagio dei Librai. Ta popularna promenada jest chętnie przemierzana przez turystów, którzy znajdują przy niej wiele historycznych pałaców i – jak to bywa w Neapolu, mieście 500 kościołów – ciekawe świątynie. Wśród nich należy wyróżnić bazylikę Santa Chiara, kościół Gesù Nuovo (z bardzo intrygującą fasadą) oraz kościół San Domenico Maggiore. Poza tym – podobnie jak na Via dei Tribunali – mieści się tu wiele trattori, barów, cukierni i lokalnych sklepów.

 

Via Toledo

Idąc wzdłuż Spaccanapoli w końcu wyjdziecie na Via Toledo, częściej zwaną Via Roma. To jeden z głównych i najbardziej zatłoczonych miejskich traktów, bowiem z jednej strony jest popularną ulicą handlową, a z drugiej – szlakiem prowadzącym nad morze. W przeszłości na Via Toledo znajdowało się ponad 100 atelier fotograficznych, które zajmowały najwyższe kondygnacje budynków. Obecnie zastąpiono je butikami, cukierniami, lodziarniami i barami, które gdzieniegdzie są poprzetykane kościołami i pałacami. Popołudniami bywa tu naprawdę tłoczno i trzeba lawirować między powolnymi przechodniami. Arteria jest też miejscem, które szczególnie upodobali sobie uliczni sprzedawcy zwani ambulanti.

Przy Via Toledo mieszczą się też słynne Quartieri Spagnoli (dzielnice hiszpańskie), w których swego czasu mieszkali hiszpańscy żołnierze i oficerowie wraz ze swoimi rodzinami, dlatego przylgnęło do tej części Neapolu określenie „dzielnice hiszpańskie”. Jednak najmocniejszymi turystycznymi punktami przy Via Toledo jest Galeria Umberta I z XIX wieku (wzorowana na tej mediolańskiej) oraz jeden z najsłynniejszych i najbardziej prestiżowych teatrów na świecie – Teatro di San Carlo (zwiedzanie kosztuje 5 €). Został on wybudowany na polecenie króla Karola III Hiszpańskiego – tego samego, który rozkazał wybudować pałac w Casercie.

via toledo neapol

Galeria umberta I w nepolu

atrakcje turystyczne w neapolu

teatr san carlo w neapolu

 

Piazza del Plebiscito

Via Toledo doprowadzi Was do rozległego placu, którego nazwa nawiązuje do historycznego plebiscytu, jaki odbył się w tym miejscu w 1860 roku. Zdecydował on o przyłączeniu Królestwa Obojga Sycylii do Królestwa Sardynii i Piemontu,. W następnym roku doprowadziło to do powstania Zjednoczonego Królestwa Włoch. Po Waszej prawej stronie będzie znajdowała się Basilica di San Francesco di Paola. Świątynia, wzorowana na rzymskim Panteonie, była wotum dziękczynnym za odzyskanie królestwa dla dynastii Burbonów. Mój znajomy stwierdził, że przypomina też bazylikę watykańską ze względu na charakterystyczną kolumnadę. Niestety kościół jest zamknięty na cztery spusty i ani razu nie udało się mi do niego zajrzeć.

Natomiast po Waszej lewej stronie zobaczycie Palazzo Reale. To jedna z czterech rezydencji zamieszkiwanych przez ród Burbonów w czasie sprawowania władzy nad Królestwem Obojga Sycylii. Na fasadzie pałacu królewskiego znajduje się seria statui przedstawiających najważniejszych władców rządzących Neapolem od XII wieku.

 

 

Z Piazza del Plebiscito jest już rzut beretem na nadmorską promenadę, z której możecie podziwiać Wezuwiusza, wyspę Capri i dużą część Zatoki Neapolitańskiej.

A na spacer po Neapolu poza szlakiem zapraszam tu.

 

One thought on “Zwiedzanie Neapolu. Główne atrakcje turystyczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *