Jej pierwszym mieszkańcem zgodnie z Mitologią miał być stugłowy olbrzym Tyfon, syn Gai i Tartaru, uwięziony przez Zeusa. Jednak najbardziej znanym był oczywiście Hefajstos, który wykuwał tu zbroje dla bogów. Te legendy pokazują, że już w starożytności Etna budziła respekt i była uznawana za wyjątkowy twór natury.
Obecnie jest największym wulkanem w Europie, pozostając też jednym z najbardziej aktywnych na świecie. Jej wysokość to ponad 3300 m, ale nie należy zbytnio zaprzątać sobie głowy wymiarami, ponieważ wysokość stożka zmienia się przy okazji każdego wybuchu i w zależności od ilości zastygłej lawy. A ta potrafi spływać po zboczach Etny nawet kilka razy w roku. Dodatkowo cały masyw składa się z ponad 250 kraterów pasożytniczych, stożków, uskoków, co świadczy o dużej aktywności.
Oglądanie Etny nawet z daleka napawa respektem wobec sił natury. Rozłożysta, ogromna, przez większość roku pokryta śniegiem. W dalszym ciągu niebezpieczna i dysponująca niszczycielką siłą, o czym wielokrotnie przekonali się mieszkańcy leżących u jej stóp miast i wiosek, na czele z Katanią. A jednak ludzie stąd nie uciekają. Powód jest prosty – stoki wulkanu są pokryte żyzną gleba, co stwarza idealne warunki do zakładania pól uprawnych, sadów i winnic. Życie w cieniu zagrożenia. I życie w cieniu turystów, bo Etna jest masowo odwiedzana przez cały rok, a w sezonie zimowym można nawet uprawiać na niej narciarstwo zjazdowe.
Wycieczka na Etnę
Koszt wycieczki z biurem podróży to 50 €. Cena obejmuje przejazd kolejką linową, jazdę pod szczyt minibusem, a następnie wędrówkę z przewodnikiem. Wejście na własną rękę zajmuje ok. 5 godzin. Najlepiej zacząć z miejscowości Zafferana Ertnea. Koniecznie trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu i górskich, wysokich butach. Poza tym, cały masyw Etny można podziwiać z okna prywatnej kolejki Circumetnea. Pierwszy przystanek znajduje się w Katanii, a trasa kończy się w Riposto. Ja co prawda na Etnę jeszcze się nie wspięłam, ale miałam to szczęście, że byłam w Katanii akurat w trakcie jej aktywności sejsmicznej i wyrzucania potoków lawy. Niezapomniane wrażenie i wielka frajda.
1. Etna z piętrzącymi się nad wierzchołkiem chmurami w Taorminie
2. Dominująca nad Katanią jak Wezuwiusz nad Neapolem
3. Erupcja widziana z perspektywy Katanii