Akka – miasto kotów i krzyżowców

akka

Akka to leżące na północy Izraela nadbrzeżne miasto, będące ostatnią turystyczną przystanią przed granicą z Libanem. Ze względu na swoje położenie, w ciągu wieków była wielokrotnie podbijana, odbijana i atakowana. Dziś dzielnie opiera się nie tylko upływowi czasu, ale też napływowi turystów.

 

Dla mnie to jedno z najciekawszych i najbardziej urokliwych miast Izraela. Jest położone nad morzem z szeroką i piaszczystą plażą, która w czasie mojej wizyty była zupełnie pusta. I to od tego punktu, a nie od zwiedzania historycznego Starego Miasta zaczęłam eksplorowanie Akki. Najlepiej dojechać tu pociągiem – ja przyjechałam z pobliskiej Hajfy, ale podróż z Tel Awiwu też nie będzie długa i zabierze tylko dwie godziny. Dlaczego wybrałam na początek plażę? To właśnie z tej perspektywy najlepiej widać historyczną część miasta z zielonymi minaretami, wieżą zegarową i zabytkowymi murami wzniesionymi przez krzyżowców.

 

Akka krzyżowców i Rzeźnika

Akka to jeden z najstarszych portów na świecie, w którym do dziś cumują kutry i statki. Na miejscowym bazarze można kupić świeże ryby, krewetki i kraby. W starożytności słynęła z produkcji szkła i purpurowego barwnika uzyskiwanego z morskich ślimaków. Swego czasu miasto odwiedził Juliusz Cezar i z tej okazji wybudowano pierwszą brukowaną drogę w rzymskiej Judei – prowadzącą z Akki do Antiochii. Jednak to nie za czasów rzymskich, a w czasie stuletniego panowania krzyżowców nastąpił jego największy rozkwit. Pięć lat po zdobyciu Jerozolimy, co miało miejsce w 1099 roku, ich łupem padła także Akka. Uświadomili sobie jej strategiczne położenie i zamienili ją w swój bastion nad Morzem Śródziemnym.

Z czasem stała się też ważnym ośrodkiem handlowym i przyciągnęła inne zakony: templariuszy, lazarytów, joanitów i krzyżaków. Po zakończeniu wypraw krzyżowych miasto popadło w marazm i zapomnienie. Odżyło w drugiej połowie XVIII wieku za sprawą beduińskiego szejka el-Omara i jego następcy, albańskiego najemnika Ahmada zwanego „Rzeźnikiem”. To on pokonał Napoleona w 1799 roku, który przez dwa miesiące prowadził oblężenie Akki.

 

Stara Akka

Do zabytkowej części Akki wchodzi się przez dawną fosę i fortyfikacje. Pierwszą budowlą, na jaką się trafia, jest meczet El-Dżazarra zbudowany przez „Rzeźnika” i mieszczący jego grobowiec (wstęp płatny). Meczet otaczają wysokie i smukłe palmy, a on sam uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Izraelu. Inną budowlą wzniesioną przez Ahmada jest Cytadela będąca za czasów tureckich więzieniem. Dziś mieści się tu Muzeum Bohaterstwa, które upamiętnia egzekucje na bojownikach żydowskiego podziemia, którzy byli w niej więzieni.

akka meczet

 

Dla wielu turystów najciekawszą atrakcją Akki będzie zapewne podziemne miasto krzyżowców, czyli kompleks ogromnych sal i korytarzy usytuowany 8 metrów poniżej poziomu gruntu. Warto dodać, że nie został jeszcze w pełni odkopany. Jednak mi największą radość sprawiło zapuszczanie się w różne zakamarki Starego Miasta, gubienie się i odnajdywanie, trafianie na arabskich mieszkańców Akki oraz fotografowanie miejscowych kotów, które należały do najchudszych, jakie kiedykolwiek widziałam.

 

1. Od 2001 roku stara część Akki jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

stara akka

 

2. Zakamarki miasta

 

2. Koty Akki

 

3. Pranie niczym w Neapolu

 

4. Akka, jako miasto portowe, zaopatruje mieszkańców w świeże ryby i owoce morza.

Listopad 2017 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *